Πήρε φόρα η Θύελλα Ραφήνας! Κέρδισε τον Εθνικό Πειραιά με 2-1

Τεράστια νίκη σημείωσε η Θύελλα Ραφήνας που επικράτησε με σκορ 2-1 του Εθνικού Πειραιά και πλέον έχει πάρει τα πάνω της αφού συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα. Ήδη μετρούν 15 βαθμούς και πήραν μια βαθιά ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας και του στόχου που έχουν θέσει για την σωτηρία της ομάδας.

Ο Εθνικός Πειραιά παρότι πιο ψηλά στη βαθμολογία, όντας δεύτερος δεν έπεισε, ήταν κατώτερος των περιστάσεων και με την ήττα αυτή δεν κατάφερε να παραμείνει κοντά στην πρωτοπόρο Προοδευτική. Κυριεύτηκαν πάγκος και παίκτες από τα νεύρα και την πίεση και μοιραία δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος αφού η άμυνα της Θύελλας ήταν άτρωτη και το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι Λιγνιτωρύχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς, ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό, είχαν πάθος, μεγαλύτερη θέληση για το τρίποντο και αυτό φάνηκε εμφατικά σε όλο το 90λεπτο. Κέρδισαν σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες, δεν “κόλλησαν” παρότι δέχτηκαν την ισοφάριση από μια στημένη φάση και τελικά ήταν αυτοί που δικαιώθηκαν με την απόδοσή τους.

Μόλις στο 2′ ο Δρόσης απείλησε για την Θύελλα όμως ο Μουζάκης αντέδρασε σωστά αποκρούοντας το σουτ του επιθετικού των γηπεδούχων. Ένα λεπτό μετά, στο 3΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής (Δρόσης) επιχείρησε δυνατό σουτ, κι αυτή τη φορά νίκησε τον τερματοφύλακα του Εθνικού για το 1-0.

Στο 9′ ο Δρόσης έκανε επικίνδυνο γύρισμα όμως ο Μουζάκης μπλόκαρε, ο Ντάφλας στο 10′ επιχείρησε να βρει τον Λύγκο όμως ο τερματοφύλακας της Θύελλας αντέδρασε σωστά. Στο 15′ ο Ζωγραφάκης έκανε επικίνδυνο γύρισμα όμως οι αμυντικοί των Λιγνιτωρύχων απομάκρυναν. Στο 32′ έγινε το 1-1 όταν ο Εθνικός εκτέλεσε κόρνερ με τον Ντάφλα και ο Παντελίδης με κεφαλιά ισοφάρισε για το 1-1. Στο 36′ στην τελευταία φάση του α’ μέρους το σουτ του Δρόση πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο  63′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Παύλο Παντελίδη που πέρασε ως αλλαγή λίγα λεπτά πριν στη θέση του τραυματία Δρόση. Ο ποδοσφαιριστής τη; Θύελλας έκανε μπάσιμο από δεξιά και πέφτοντας ο αμυντικός Δημήτρης Παντελίδης έκανε χέρι. Ο Αλιάγας έδειξε την άσπρη βούλα και ο Δημητρίου ανέλαβε την εκτέλεση για να κάνει το 2-1. Απο κει και πέρα κυριάρχησαν τα νεύρα και η ένταση.

Σε άλλο ρεπορτάζ διαβάστε το τι ακολούθησε μετά τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλιάγας από τον Σύνδεσμο Δυτ. Αττικής με βοηθούς τους Καφρίτσα και Καμπίστη του Συνδέσμου Αθηνών.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Αράπης, Μαργιέτης, Φυτρος, Σαντίκου, Σουλτανίδης, Δρόσης (57′ λ.τρ. Παντελίδης (90+1 Τόσκα)), Μαρτίνος, Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Χίσο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πέτρος Δημητρίου): Μουζάκης, Νταούλιας (72′ Κώστας), Ζωγραφάκης (79′ Διάκος), Αποστόλου (56′ Ηλιόπουλος), Παπαγεωργίου, Παντελίδης, Μπέλερης, Ντάφλας, Λύγκος, Σάμιος, Φερναντίνιο.