Στο ρελαντί η Θύελλα Ραφήνας 3-0 τον Αστέρα Αμαλιάδας (φωτό)

Δεν χρειάστηκε να βάλει υψηλή ταχύτητα η Θύελλα Ραφήνας προκειμένου να υποτάξει τον μαχητικό μεν, πλην όμως με πολλά νέα παιδιά στην ενδεκάδα, Αστέρα Αμαλιάδας. Το τελικό σκορ (3-0), ήταν περισσότερο μια τυπική διαδικασία αφού το φαβορί στην αναμέτρηση ήταν οι γηπεδούχοι.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πάτησαν περιοχή και δεν απείλησαν την εστία της Θύελλας. Παρότι κατέβηκαν και σε αυτό το παιχνίδι, όπως κάνουν από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος με πολλούς παίκτες από την εφηβική ομάδα, πάλεψαν για το καλύτερο αλλά ήταν φανερό πως δεν είχαν πολλές ελπίδες. Προς τιμή τους πάντως που αγωνίστηκαν με όλες τις δυνάμεις τους μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λιγνιτωρύχοι δεν ήταν κεφάτοι και δεν είχαν την… ζωντάνια των τελευταίων ματς. Έτσι δημιούργησαν τρεις φάσεις όλες κι όλες όπου είχαν ένα γκολ, ένα δοκάρι και ένα χαμένο “μισό” τετ α τετ! Στην επανάληψη αντίθετα, ήταν πιο κινητικοί, βρήκαν διαδρόμους, έκαναν συνδυασμούς και τελικά επικράτησαν με 3-0.

Φάσεις και γκολ

Στα έντεκα δευτερόλεπτα η Θύελλα έχει δοκάρι με τον Αράπη. Η μπάλα ίσως βρήκε σε πόδι αντιπάλου και άλλαξε πορεία.

Στο 24΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0  με τον Σουλτανίδη που πλάσαρε εύστοχα τον Βλάχο.

Μοναδική ευκαιρία στο 33΄για τους Λιγνιτωρύχους όταν ο Μαργέτης ήταν σε θέση για γκολ όντας φάτσα κάρτα με το τέρμα αλλά σούταρε άουτ.

Η πρώτη καλή φάση στο β΄ημίχρονο σημειώθηκε στο 52΄ με τον Μαραθιανό όπου μπλόκαρε ο Βλάχος.

Στο 73΄κέρδισε πέναλτι η Θύελλα όταν ανατράπηκε ο Σωτηριάδης μεσ΄την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε στο επόμενο λεπτό (74΄) ο Χαρακτίδης, ο οποίος με χαρακτηριστική άνεση πλάσαρε ξεγελώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0.

Στο 76΄ ο Μπουντάκης και στο 83΄ο Μαραθιανός απείλησαν την εστία του Βλάχου χωρίς όμως θετική κατάληξη.

Στο 88΄ ο σέντερ των γηπεδούχων (Μαραθιανός) πλάσαρε τον Βλάχο αλλά πριν περάσει η μπάλα την νοητή γραμμή του τέρματος έδιωξε αμυντικός του Αστέρα.

Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Χαρακτίδη, ο ίδιος παίκτης, ο Μαραθιανός δηλαδή από κοντά έγραψε το 3-0 (89΄).

Ο αγώνας τελείωσε με τον Καραπάνο να χάνει καλή ευκαιρία για να πετύχει τέταρτο γκολ η Θύελλα, αλλά απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Γενικά το ματς δεν αντέχει σε κριτική λόγω της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που ήθελαν, τους τρεις πόντους, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν.

Διαιτητής ήταν ο κ. Βλουτέλλης από την Μυτιλήνη. Σε ένα ματς εύκολο από πλευράς διαιτησίας κατάφερε να εκνευρίσει όλο τον κόσμο (πλην των ποδοσφαιριστών), με την άνευ προηγουμένου σχολαστικότητά του. Βοηθοί ήταν οι Μητροφάνης, Ίσσα από Αθήνα.

Οι συνθέσεις

Θύελλα Ραφήνας (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος (46΄Κατσικάτσος), Αράπης, Μανδύλης, Σαντίκου, Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας (79΄Μαστρογιαννούδης), Μαραθιανός, Σουλτανίδης (75΄Καραπάνος), Μαργέτης (63΄Μουντάκης).

Αστέρας Αμαλιάδας (Κώστας Παναγόπουλος): Βλάχος, Σιούλας, Γιαννόπουλος, Σαρανταύγας, Σκάμπι, Μαρκόπουλος, Ζαφειρόπουλος, Καραγιάννης, Κ. Γιαννόπουλος (15΄Ζωμενος), Ζωγόπουλος, Ζωγάκης.