Τριάρα στο ντέρμπι ο Αετός Πικερμίου (φωτό & βίντεο)

Ο Αετός Πικερμίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣΑΝΑ, επικρατώντας σε βάρος του ΑΟ Άρτεμις με 3-0 με γκολ των Κονταρίνη Αλ., Μπομπέι (πέναλτι) και Ρακιπλάρι.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με εντάσεις και δυνατές μονομαχίες οι οποίες όμως κινήθηκαν σε αθλητικά πλαίσια.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 11΄λεπτό με σουτ του Μυρτάϊ το οποίο όμως μπλόκαρε ο Βοτσίδης.

Ο Αετός ευτύχισε να προηγηθεί στο σκορ στο 14’ λεπτό σε κτύπημα φάουλ του Αλ. Κονταρίνη, με την μπάλα να βρίσκει σε πόδια αμυντικών, να αλλάζει πορεία για να καταλήξει τελικά στα δίκτυα του Μπλάνα κάνοντας το 1-0.

Η Άρτεμις προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει αλλά σουτ του Βετουλαδίτη στο 24΄λεπτό και του Τσούκα στο 37’ λεπτό σταμάτησαν πάνω στον Βοτσίδη.

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 47’ λεπτό, ο Μπομπέι κέρδισε πέναλτι, το οποίο το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, κάνοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι παίκτες του Αετού, κτυπώντας στην αντεπίθεση, κατάφεραν και τριπλασίασαν τα τέρματα της ομάδας, όταν ο Ρακιπλάρι στο 54’ λεπτό, βρέθηκε απέναντι στον Μπλάνα και με πλασέ έστειλε στην μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του Πικερμίου.

Η Άρτεμις, αν και είχε την κατοχή της μπάλας στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, δεν κατάφερε σε κανέναν σημείο να απειλήσει την εστία του Βοτσίδη, ενώ ο Αετός θα μπορούσε, αν ήταν πιο συγκεντρωμένος στην τελική προσπάθεια, να διευρύνει περισσότερο το σκορ.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά από αποβολή των Ρακιπλάρι για τον Αετό και Μπρέγκου για την Άρτεμις, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 59′ λεπτό.

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Μοιρώτσος, Γκούτσιας Γ., Κονταρίνης Αγγ., Κονταρίνης Αλ. (76’ Καλογραιάκης), Γκιντίδης, Αρβανιτίδης, Μπομπέι (82’ Μερελής), Ρακιπλάρι, Ζαφειρόπουλος (68’ Ιωάννου), Σερμαγιάς

ΑΟ Άρτεμις : Μπλάνας, Καζαλάς, Βετουλαδίτης (55’ Διαμαντής), Μωυσιάδης, Μπρέγκου, Σαντίκου, Ράσα (70’ Μπαταβάνης) , Φυτιλής,Τσούκα ( 78’ Κουτρουμπίνης), Τσουκαλάς, Μυρτάϊ