Βασ. Πιστικίδης: Με μεγάλη επιτυχία και πλήθος κόσμου ο “Αραφήνειος Δρόμος 2016”

Με αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία διεξήχθη χθες ο “ΑΡΑΦΗΝΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 2016” με αφετηρία και τερματισμό το Κολυμβητήριο της Ραφήνας. Συμμετοχή από 800 και πλέον δρομείς από όλες τις ηλικίες που συγκεντρώθηκαν το πρωί της Κυριακής στον ειδυλλιακό χώρο του Πάρκου Αναψυχής του Δήμου και έχοντας ως σύμμαχο τον καιρό πλημμύρισαν με ζωή και χρώματα τους δρόμους της πόλης για να τερματίσουν και πάλι στο σημείο απ’ όπου ξεκίνησαν.

Εκτός από τον αγώνα των 10 χλμ που συγκέντρωσε όπως και πέρυσι πολλές συμμετοχές, αρκετοί δρομείς επέλεξαν να τρέξουν τη μικρότερη απόσταση των 5.850μ που προστέθηκε για πρώτη φορά φέτος δίνοντας έτσι ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον στη διοργάνωση που όπως ήταν φυσικό και αναμενόμενο προσέλκυσε πλήθος κόσμου.

Το παρόν στην εκκίνηση έδωσαν πολλοί εν ενεργεία αλλά και παλαιοί πρωταθλητές με επικεφαλής τη χρυσή Ολυμπιονίκη της Αθήνας Αθανασία Τσουμελέκα και τον παλαιό πρωταθλητή Χρήστο Παπαχρήστο που επίσης τίμησαν τη διοργάνωση με τη συμμετοχή τους ακολουθούμενοι από πολλά και γνωστά ονόματα του ελληνικού στίβου όπως η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ γυναικών στην απόσταση Χρύσα Ιακώβου και οι Γιώργος Μάλλιαρης και Χρήστος Σωτηρόπουλος, Γεωργία Τσάφου, Γιώργος Ψαρογιάννης, Δανάη Πασπάτη αλλά και εκπρόσωποι του καλλιτεχνικού χώρου όπως η Εύη Αδάμ που επίσης συμμετείχε στην εκδήλωση.

Από αγωνιστική άποψη στη μεγάλη απόσταση και στους άνδρες προηγήθηκε ο Κώστας Δρόσος του ΓΑΣ Ιλισσός που έκοψε πρώτος το νήμα ακολουθούμενος σε μικρή απόσταση από το Γιώργο Μενή του Α.Ο. Παλ. Φαλήρου που ήταν και ο επίσημος νικητής στο 10ρι. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Μπάτας ενώ την 3η θέση κατέλαβε ο Χριστόφορος Γεωργιόπουλος.

Στις γυναίκες την 1η θέση κατέλαβε η Ιουλία Παναγιωτοπούλου του ΣΔΥΑ με χρόνο 39΄.33΄΄ ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η περυσινή νικήτρια Δανάη Πασπάτη του ΓΑΣ Ιλισός με χρόνο 40΄.54΄΄ με 3η την Τάνια Γούπου του ΣΔΥΑ που τερμάτισε την απόσταση σε χρόνο 41΄31΄΄.

Στην κούρσα των 5.850μ, 1ος ήλθε ο Κώστας Μονοκρούσσος με χρόνο 19΄.35΄΄, 2ος ο Τάσος Ψαρογιάννης με 20΄.20΄΄ και 3ος ο Άκης Ακριτίδης με 20΄.54΄΄, ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κατερίνα Κουτλή με χρόνο 23΄.32΄΄, ακολουθούμενη από την Εμμανουέλλα Μαργαρώνη που κατέλαβε τη 2η θέση με 24΄.39΄΄ και 3η την επανακάμπτουσα χρυσή Ολυμπιονίκη της Αθήνας Αθανασία Τσουμελέκα που τερμάτισε σε χρόνο 25΄.01΄΄.

Επιπροσθέτως, τιμήθηκαν οι παλαιοί πρωταθλητές Σπήλιος Ζαχαρόπουλος, Χρύσα Ιακώβου και Φώτης Μπούρκουλας.

Για την ομαλή και άρτια διεξαγωγή του αγώνα βοήθησαν και θα θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε για αυτό